5η Ψυχολογίας Αθήνας (ΕΚΠΑ) / 2019
Μαρίλια Τσαπατσή

Οι Πανελλήνιες εξετάσεις θα μπορούσαν να παρομοιαστούν με έναν μαραθώνιο αγώνα που ξεκινά από τη στιγμή που ένας μαθητής αποφασίζει ότι προτίθεται να συμμετάσχει σε αυτή τη διαδικασία, περιλαμβάνει όλη τη διάρκεια της προετοιμασίας μέχρι τη διεξαγωγή των εξετάσεων και ολοκληρώνεται με την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων. Σε αυτή τη μακρά διαδρομή καταλυτικός είναι ο ρόλος του “προπονητή” που θα προετοιμάσει τον υποψήφιο, ώστε να επιτύχει το στόχο του. Στο Φροντιστήριο Ξιφαράς βρήκα ακριβώς αυτό που ήθελα. Ένα φροντιστήριο με παράδοση στις επιτυχίες στη θεωρητική κατεύθυνση και όχι μόνο και συνάμα ένα περιβάλλον ζεστό και φιλικό. Η συνεργασία μου τόσο με τον κύριο Ξιφαρά όσο και με τους καθηγητές που είχα κατά τα δύο χρόνια παραμονής μου στο φροντιστήριο ήταν άψογη, καθώς πέρα από την εξαιρετική δουλειά που έκαναν σε γνωστικό επίπεδο, ήταν πάντα πρόθυμοι να με ακούσουν και να με ενθαρρύνουν. Ταυτόχρονα, το κλίμα μέσα στην τάξη με τα υπόλοιπα παιδιά ήταν πολύ ευχάριστο, διότι δεν υπήρχε ανταγωνισμός, αλλά αντιθέτως σεβόμασταν και στηρίζαμε ο ένας τον άλλον. H συνολική θετική εμπειρία επισφραγίστηκε με την είσοδό μου στη σχολή που αποτελούσε την πρώτη μου επιλογή, την Ψυχολογία. Έτσι έκλεισε ένας κύκλος που δύο χρόνια μετά μου έχει αφήσει μια γλυκιά επίγευση και ευχαριστώ το φροντιστήριο Ξιφαράς για αυτό!